Szkolenie spadochronowe - PeTe Skydive skoki spadochronowe

Idź do spisu treści

Menu główne:

Skoki spadochronowe

Jako pierwsi w Europie Środkowej zaczęliśmy szkolić metodą AFF, mamy największe doświadczenie w tym zakresie i możesz mieć pewność, że jesteś we właściwym miejscu.

AFF
(ang. accellerated freefall - przyspieszony kurs swobodnego spadania) to nowoczesna metoda szkolenia skoczków spadochronowych, która pozwala na wyszkolenie osoby zupełnie nowej w sporcie do poziomu umożliwiającego wykonywanie samodzielnych i bezpiecznych skoków z wysokości 4 tysięcy metrów. Odbywa się to podczas kursu obejmującego wykład teoretyczny oraz kilka (średnio siedem) skoków w towarzystwie instruktora.

Metoda AFF zaczęła upowszechniać się w latach 90-tych i stopniowo wypiera metodę klasyczną, w której skoczek do uzyskania zbliżonego poziomu wyszkolenia musiał wykonać kilkadziesiąt skoków z małej wysokości, część z tego z samoczynnym otwarciem spadochronu (za pomocą liny desantowej).
Przed zapisaniem się na kurs AFF możesz wykonać skok w tandemie - nie wymaga to żadnych formalności ani szkoleń, a zdecydowanie pomaga w dalszym szkoleniu. Jeśli wolisz od razu zostać samodzielnym skoczkiem to poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat prowadzonych przez nas szkoleń, terminów, wymagań oraz cen.

Aby zapisać się na szkolenie AFF kliknij tutaj
.

Kurs AFF składa się z części teoretycznej , praktycznej oraz egzaminu.


Część teoretyczna
to przede wszystkim wspomagany multimedialnie wykład wprowadzający, trwający około 6 godzin. Obejmuje on technikę skoku od momentu wyjścia z samolotu do bezpiecznego lądowania, budowę spadochronu, zasady bezpieczeństwa oraz sytuacje awaryjne.W dalszej części kursu instruktorzy przkekazują odpowiednie wskazówki podczas przygotowania do kolejnych skoków oraz podczas omawiania materiału wideo po lądowaniu.

Część praktyczna
to skoki z wysokości 4000 metrów. Podczas wykonywania pierwszych skoków uczniowi towarzyszy dwóch instruktorów. W miarę postępu (zwykle od trzeciego skoku, choć nie jest to regułą) w skoku bierze udział uczeń i jeden instruktor. Instruktor spadający wraz z uczniem pomaga mu w miarę potrzeby za pomocą specjalnych znaków korygować błędy w sylwetce. W razie potrzeby pomaga uczniowi otworzyć spadochron.

Większość uczniów do ukończenia kursu potrzebuje dwóch skoków z dwoma instruktorami oraz czterech lub pięciu z jednym.

Kurs kończy się skokiem egzaminacyjnym
, w którym uczeń musi wykazać się następującymi umiejętnościami:

 •    samodzielne oddzielenie od samolotu na 4000 metrów,

 •    umiejętność kontroli sylwetki przez cały czas trwania skoku,

 •    kontrola wysokości,

 •    kontrolowane obroty w obie strony,

 •    umiejętność powrotu do stabilnej sylwetki po jej utracie (salta, beczki),

 •    samodzielne otwarcie spadochronu na zadanej wysokości,

 •    lądowanie w wyznaczonym obszarze lotniska
Założyciele naszej szkoły, Kucharz i Cienki, po wielu latach pracy w Aeroklubach jako pierwsi w Polsce zaoferowali szkolenie w standardach zachodnich: metodą AFF i z 4000 metrów. Od 1999 roku wyszkolili setki spadochroniarzy, zarówno cywilnych jak i wojskowych. Wielu naszych dawnych uczniów jest obecnie instruktorami. Szkoliliśmy Polaków i cudzoziemców, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, między innymi we Włoszech, Czechach, Słowacji i Chorwacji. PeTe Skydive to Polska Fabryka Spadochroniarzy.
Nasz szef wyszkolenia, Cienki, jest jednocześnie egzaminatorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego
nadającym uprawnienia nowym instruktorom oraz pilotom tandemów.

Wymagania formalne


Kto może zostać spadochroniarzem?


Zgodnie z przepisamiaby rozpocząć szkolenie należy: mieć wykształcenie co najmniej podstawowe, ukończone 16 lat (w przypadku osób niepoełnolenich niezbędna jest zgoda rodziców lub prawnych opiekunów), posiadać ubezpieczenie OC (do nabycia na strefie) oraz jako dokument dodatkowy (nieobowiązkowy) orzeczenie lotniczo - lekarskie klasy 3.

Jakie są limity wieku?


Dolny limit wynika z przepisów i wynosi 16 lat. Młodsze osoby chcące zakosztować przyjemności swobodnego spadania zachęcamy do skoku w tandemie.
Nie ma górnej granicy wieku. Nasz najstarszy student (który skacze do z nami do dziś) w momencie rozpoczęcia szkolenia miał 76 lat.

A limity wagi?


Dolny limit nie istnieje. Górny jest podyktowany wytrzymałością sprzętu i decyzją instruktora. Choć czasami bywa to wyzwaniem, podejmujemy się szkolić osoby o wadze nawet 130 kg. Osoby o wadze 110 kg szkolimy można powiedzieć hurtowo.

A po co mi OC i skąd je wziąć?


Obowiązek posiadania OC w wysokości 10 000 SDR (czyli niespełna 40 000 zł) wynika z przepisów prawa. Spadochron to zgodnie z przepisami statek powietrzny. Takie ubezpieczenie można kupić (roczne, na całą Polskę, opcjinalnie na Europę) u nas na strefie w manifeście.

Obowiazkowego ubezpieczenia OC nie należy mylić z opcjonalnym ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Skompletowałem kwitki i chcę wreszcie zacząć skakać. Co mam zrobić?


Mając powyższe rzeczy wystarczy zgłosić się na kurs spadochronowy do naszej szkoły. Kursy teoretyczne zaczynają się w każdy piątek od kwietnia do października o godzinie 20:00 w Sali wykładowej na lotnisku w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Przemysłowej 48. Tutaj znajdziesz formularz zgłoszeniowy.

Jak wygląda szkolenie AFF?


Szkolenie AFF rozpoczyna się od wykladu teoretycznego oraz naziemnych ćwiczeń praktycznych. Po opanowaniu podstaw student odbywa skoki w towarzystwie instruktorów (początkowo dwóch, potem jednego) przeplatane indywidualnymi sesjami teoretycznymi, wspieranymi materiałami wideo zarejstrowanymi podczas wspólnych skoków.

Ile czasu będę musiał się szkolić zanim dacie mi wyskoczyć z samolotu?


Wykład teoretyczny (zaczyna się w piątek wieczorem, kontynuacja w sobotę rano) trwa około 6 godzin. Następnego dnia student ćwiczy pod okiem instruktora na ziemi sylwetkę, wyjście z samolotu, otwieranie spadochronu oraz sytuacje awaryjne w zawieszonej uprzęży. Jeśli aura nie stanie na przeszkodzie - pierwsze skoki odywają się jeszcze w sobotę wczesnym popołudniem

Jest jakiś egzamin teoretyczny?


Tak, należy go zdać przed pierwszym skokiem. Test jednokrotnego wyboru zawierający najważniejsze zagadnienia z kursu. Składa się z 10 pytań z których należy odpowiedzieć prawidłowo na conajmniej 8. Pytania losuje komputer.

Ile razy będę musiał skoczyć aby skończyć kurs?


OdpowiedźŸ brzmi: tyle, w ilu opanujesz niezbędne umiejętności i potwierdzisz to zaliczonym skokiem egzaminacyjnym. Zwykle są to dwa skoki z dwoma instruktorami i cztery do pięciu skoków z jednym.

Jak wygląda egzamin?


Skaczesz samodzielniez samolotu. Twój instruktor wyskakuje w tym samym czasie i filmuje Twój skok i kontroluje jego przebieg. Zdanie egzaminu gwarantuje posiadanie następujących umiejętności:

 •    samodzielne oddzielenie od samolotu na 4000 metrów,

 •    umiejętność kontroli sylwetki przez cały czas trwania skoku

 •    kontrola wysokości,

 •    kontrolowane obroty w obie strony,

 •    umiejętność powrotu do stabilnej sylwetki po jej utracie (salta, beczki),

 •    samodzielne otwarcie spadochronu na zadanej wysokości,

 •    lądowanie w wyznaczonym obszarze lotniskaJakie są koszty szkolenia AFF?


Jako, że różne osoby kończą kurs w róznym tempie (w róznej liczbie skoków) - nie ma jednolitej ceny za cały kurs, lecz za poszczególne jego elementy. Zatem finalna cena zależy od samego kursanta.

Ceny poszczególnych elementów:


   Szkolenie teoretyczne - 300 zł

   Skok z dwoma instruktorami - 750 zł

   Skok z jednym instruktorem - 550 zł


Większość uczniów do ukończenia kursu potrzebuje dwóch skoków z dwoma instruktorami oraz czterech lub pięciu z jednym. Zwykle zajmuje to (latem) dwa weekendy. Oznacza to także, że kurs kosztuje zwykle: 300 zł teoria + dwa skoki z dwoma instruktorami: (2 x 750 zł = 1500 zł) + pięć skoków z jednym instruktorem: (5 x 550 zł = 2750 zł) = 4550 zł. Do tego
ubezpieczenie - ok. 100 zł czyli całość ok. 4750 zł.

W cenie kursant otrzymuje pełne wyposażenie do każdego skoku (odpowiednie spadochrony, kombinezon, wysokościomierz, kask, gogle, rękawiczki) oraz materiał wideo z kazdego wykonanego skoku. Po ukończeniu kursu (lub w trakcie) jest możliwość zamówienia kombinezonu wg własnego wzoru. Możemy pomóc również w skompletowaniu sprzętu spadochronowego.

Nie ma konieczności wpłacania całości przed rozpoczeciem szkolenia. Można placić za każdy skok osobno, po jego wykonaniu.

Czy po ukończeniu kursu otrzymam jakąś licencję czy coś w tym rodzaju?


W Polsce dokumentem uprawniającym do samodzielnego wykonywania skoków jest Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego wydawane przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Aby je uzyskać należy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny (można to zrobić na naszej strefie). Egzamin teoretyczny zawiera materiał nieznacznie rozszerzony w stosunku do kursu wstępnego, zaś egzamin praktyczny pokrywa się mniej więcej z egzaminem kończącym kurs AFF. Niestety jest jeszcze wymóg posiadania co najmniej na koncie co najmniej 50 skoków oraz 30 minut swobodnego spadania, zatem po ukończeniu kursu będziesz musiał jeszcze poskakać co najmniej przez kilka weekendów.

Na życzenie wystawimy Ci zaraz po kursie zaświadczenie o ukończeniu kursu AFF, które może Ci się przydać jeśli zdecydujesz się wybrać na skoki na inną strefę.

Co będę mógł robić dalej, jak już ukończę kurs?


Będziesz mógł skakać dalej, początkowo sam a następnie wraz z innymi skoczkami w coraz większych formacjach.

Do momentu uzyskania Świadectwa Kwalifikacji nad wykonywaniem Twoich skoków musi czuwać instruktor, nie oznacza to jednak, że musi być z Tobą w powietrzu lub samolocie. Nadzór polega między innymi na wyznaczeniu zadania, dobraniu sprzętu i sprawdzeniu czy wszystko jest w porządku.
W miarę postępu instruktor będzie pozwalał wykonywać Ci coraz trudniejsze zadania, np. skoki w kilkuosobowych formacjach, skoki freefly etc.

Kliknij tutaj
aby zapisać sie na szkolenie AFF. 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego